Dôvody prechodu na jednorazový zdravotnícky materiál
Pri rozhodovaní medzi zdravotníckymi pomôckami na opakované použitie a zdravotníckymi pomôckami na jedno použitie musia zdravotnícki pracovníci zvážiť výhody a nevýhody každej z nich. Na začiatok, zdravotnícke pomôcky tiež zahŕňajú širokú škálu kategórií. Bez ohľadu na to, či sú zdravotnícke pomôcky určené na jednorazové alebo opakované použitie, môže ísť o akúkoľvek pomôcku, zariadenie alebo nástroj s lekárskym využitím, ktoré sú navrhnuté a používané na hodnotenie, monitorovanie, diagnostiku a liečbu pacientov.
Čo sú zdravotnícke pomôcky na jedno použitie?
Jednorazové pomôcky sú pomôcky, ktoré sa používajú u jedného pacienta len na jeden zákrok a potom sa vyradia. Opakovane použiteľné zdravotnícke pomôcky sú tie, ktoré si po zákroku vyžadujú opätovné spracovanie, napríklad čistenie, dezinfekciu a sterilizáciu. Pri výbere zdravotníckej pomôcky na jedno použitie alebo na opakované použitie by sa malo brať do úvahy predovšetkým riziko pre bezpečnosť pacienta. Okrem rizík, ako sú kontaminácia a infekcia. Ďalšími faktormi, ktoré treba zvážiť, sú vplyv na životné prostredie, nákladová efektívnosť a úspora času.
Čo je jednorazové zdravotnícke vybavenie
Niet pochýb o tom, že v priebehu rokov došlo k prechodu na jednorazové zdravotnícke potreby a zdravotnícke pomôcky na jedno použitie a tento trend sa bude pravdepodobne zvyšovať. Infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou (HAI) sú skutočnou hrozbou pre pacientov a môžu byť pre nemocnice a kliniky veľmi nákladné a môžu ich vystaviť poistným nárokom.Opakovane použiteľné zdravotnícke pomôcky vždy predstavovali určitý stupeň rizika krížovej kontaminácie, infekcií v mieste chirurgického zákroku a infekcií spojených s vysoko nebezpečnými infekciami - oveľa vyššie ako jednorazové zdravotnícke pomôcky. Operácie a postupy s opakovane použiteľnými zdravotníckymi pomôckami vystavujú pacientov zbytočnému riziku. Jednorazové pomôcky sú sterilizované, jednotlivo balené nástroje na jedno použitie, ktoré nepredstavujú žiadne z rizík ako nástroje na opakované použitie. To je hlavný dôvod, prečo došlo k posunu v používaní jednorazových zdravotníckych pomôcok a jednorazového zdravotníckeho materiálu.
Zvažovanie výhod a nevýhod: jednorazový zdravotnícky materiál vs. opakovane použiteľné zdravotnícke pomôcky
Najvýznamnejším problémom zdravotníckych pomôcok na jedno použitie a jednorazových výrobkov je nárast biomedicínskeho odpadu a s tým súvisiace environmentálne problémy. Pri likvidácii biomedicínskeho odpadu - zásob, materiálov a zariadení kontaminovaných krvou, telesnými tekutinami, sekrétmi alebo exkrétmi - sa musia dodržiavať určité protokoly. Biomedicínsky odpad sa považuje za nebezpečný odpad a jeho nesprávna likvidácia môže spôsobiť krížovú kontamináciu a HAI. Zdravotnícke zariadenia na celom svete - nemocnice, kliniky, laboratóriá, ordinácie lekárov - vyprodukujú ročne takmer 2 miliardy ton biomedicínskeho odpadu.
Zdravotnícky odpad je rozhodujúcim faktorom pri zvažovaní používania zdravotníckych pomôcok na jedno použitie v porovnaní s pomôckami na opakované použitie. Keďže sa tieto odpady považujú za neekologické, stále sa vynakladá značné úsilie na nájdenie riešenia tohto problému. Niektoré spoločnosti ponúkajú biologicky rozložiteľné plastové zariadenia. Nákladovo efektívnejším riešením problému s odpadom je recyklácia jednorazových nástrojov. Jednorazové výrobky vyrobené z termoplastu predstavujú životaschopné riešenie šetrné k životnému prostrediu, pretože sa dajú ľahko recyklovať.
Okrem toho majú nástroje na opätovné použitie svoj vlastný súbor environmentálnych problémov, ktoré je potrebné riešiť. Pri dekontaminácii a sterilizácii sa spotrebuje veľké množstvo vody, čistiacich prostriedkov, chemických dezinfekčných prostriedkov, špecializovaných čistiacich zariadení, pary a elektrickej energie na opätovné použitie zdravotníckych pomôcok. Vplyv týchto čistiacich a dezinfekčných prostriedkov na životné prostredie spôsobuje environmentálne problémy a energia potrebná na ich čistenie je veľmi drahá.
Celkovo je opätovné použitie zdravotníckej pomôcky veľmi nákladný proces. Vyžaduje si to čas a sčítava "skryté" náklady spojené s opakovane použiteľnými zdravotníckymi pomôckami. Bežné náklady na regeneráciu zdravotníckych pomôcok zahŕňajú čistiace prostriedky, personál a školenia personálu, vybavenie, dekontamináciu alebo sterilizáciu, opravy a výmeny, monitorovanie a účtovníctvo a ďalšiu súvisiacu údržbu. Zariadenia na jedno použitie sa dodávajú a sú pripravené na okamžité použitie a netreba ich prerábať. To je ďalší dôvod, prečo sa zdravotnícke pomôcky na jedno použitie stávajú atraktívnou alternatívou k pomôckam na opakované použitie.
Jednorazový zdravotnícky materiál: bezpečnejší, časovo úspornejší a nákladovo efektívnejší
Pri zvažovaní výhod a nevýhod nákupu a používania jednorazového zdravotníckeho materiálu alebo jednorazových zdravotníckych pomôcok v porovnaní s opakovane použiteľnými zdravotníckymi pomôckami je faktorom číslo jeden ochrana pacienta. Z tohto hľadiska poskytujú zdravotnícke pomôcky na jedno použitie väčšiu ochranu ako zdravotnícke pomôcky na opakované použitie. Výhody zdravotníckych pomôcok na jedno použitie - žiadne riziko HAI z výrobku, okamžité použitie a menšie zaťaženie životného prostredia - sa ukázali ako nákladovo efektívnejšie a časovo úspornejšie ako pomôcky a materiály na opakované použitie. Aj keď v lekárskej praxi a zdravotnej starostlivosti stále existuje miesto pre pomôcky na opakované použitie, trend používania zdravotníckych pomôcok na jedno použitie a jednorazových zdravotníckych pomôcok sa bude naďalej rozširovať, pretože novšie a efektívnejšie technologické pokroky vo výrobe prispievajú k výrobe kvalitnejších nástrojov pri nižších nákladoch.