Ste lekár, zubár, veterinár, klinika alebo domov dôchodcov? Využite náš špeciálny program pre zdravotníckych pracovníkov a získajte prístup k zľavám, špeciálnym akciám a informáciám pre zdravotníckych pracovníkov!!! Registrácia v našom e-shope TUa potom nám pošlite svoje identifikačné číslo na obchod@medicross.cz (do predmetu uveďte ''Zľava - profi'') a my vám nastavíme trvalú individuálnu zľavu na všetky nákupy.

Zabráni nosenie chirurgickej masky nákaze chrípkou?

Chrípková sezóna 2018-2019 síce nie je taká silná ako minulý rok, ale chrípka nikdy nie je bez rizika. Chrípka, ktorá je už "rozšírená" v 36 štátoch, si doteraz vyžiadala životy najmenej 22 detí (a mnohých dospelých). Obzvlášť znepokojujúca je skutočnosť, že vírus chrípky nevyžaduje kýchanie ani kašľanie, môže sa šíriť jednoducho dýchaním.

Výsledek obrázku pro wearing face mask in public

Chrípkovej infekcii môžeme predchádzať dôkladnou hygienou, umývaním rúk atď.. Niektorí ľudia teraz idú v prevencii ešte ďalej a nasadzujú si chirurgické masky, aby sa chránili pred infekciou a zabránili šíreniu už prekonanej chrípky. Používatelia masky dokonca hrdo zverejňujú svoje fotografie pod #flumask na Instagrame.

Je však používanie masky šikovnou stratégiou alebo len prehnanou reakciou na "strach z chrípky"?

"Áno, chirurgická maska môže pomôcť predchádzať chrípke," hovorí MUDr. S.Mossad, špecialista na infekčné choroby na Clevelandskej klinike. "Chrípka sa prenáša kvapôčkami vo vzduchu, takže maska mechanicky zabraňuje infikovaniu ďalších ľudí vírusom chrípky." Funguje to obojstranne, hovorí dr. Mossad, zabraňuje prenosu vírusu chrípky na iné osoby a chráni nositeľa masky pred infekciou.

Chirurgické masky, ktoré zabraňujú chrípke, sa dajú kúpiť v lekárňach aj online a nemusia byť drahé, aby vám pomohli. "Stačí obyčajná jednorazová maska, len sa uistite, že na obale je uvedené, že chráni pred časticami prenášanými vzduchom," hovorí MUDr. Susan Besserová, lekárka rodinného lekárstva v nemocnici Mercy Personal Physicians v Overlea v Baltimore. "Najlepšie sú jednorazové masky, ktoré by ste mali po každom použití zlikvidovať," hovorí dr. Besser. "Ak maska navlhne - zníži sa účinnosť jej ochranného účinku."

Nezabudnite, že maska nie je stopercentne účinná a mala by dopĺňať, nie nahrádzať iné ochranné stratégie. Ak máte chrípku, prvá vec, ktorú môžete urobiť, aby ste ju nešírili na ostatných, je zostať doma, upozorňuje dr. Besser. Umývanie rúk, zakrývanie nosa a úst pri kašli alebo kýchaní (záhybom ruky, nie ramenom) je stále základnou prevenciou.

Zatiaľ čo chirurgická maska je vo všeobecnosti spoľahlivou stratégiou boja proti chrípke, ak ste úplne zdraví a jednoducho chcete mať pokoj, odborníci nie sú úplne zajedno, pokiaľ ide o nutnosť pridania masky k rutinnej prevencii chrípky. .

"Myslím si, že neustále nosenie masky na verejných miestach s cieľom zabrániť prenosu chrípky sa pre väčšinu populácie neodporúča," hovorí dr. Mossad. Na druhej strane pacienti s oslabeným imunitným systémom (v dôsledku choroby, liekov alebo transplantácie) by mali mať vždy po ruke masku, ak sa nachádzajú v priestore s vyššou koncentráciou ľudí, napríklad vo verejnej doprave, nákupných centrách atď.

Dr. Besser súhlasí: "Môj osobný názor je, že masky sú pre zdravých ľudí viac obťažujúce ako užitočné. Ak skutočne používate masku na ochranu alebo prevenciu, museli by ste ju nosiť prakticky nepretržite, aby ste sa vyhli akejkoľvek možnej infekcii. Ak ste však akútne chorí, použite masku. Môžete pomôcť ostatným, aby zostali zdraví a nešírili chrípku. "

Medicross s.r.o.
Chopinova 523/10
702 00 Ostrava
Česká Republika
IČO: 26845890
IČ DPH (DIČ): CZ26845890
Mastercard
Visa
Comgate
ApplePay
Čeština
cz
Slovak
sk
EUR